Chov astrildů

19.01.2014 11:43

Vzhledem k tomu, že držení astrildů není nikterak nákladné a složité, zejména některých druhů které jsou vhodné pro začátečníky, jako je například zebřička pestrá či chůvička japonská, je jejich chov poměrně rozšířen a není problém je sehnat v obchodech nebo u samotných chovatelů.

 

Při tvorbě párů si sameček vyhledává samičku a pokud se mu nějaká líbí, začne v její blízkosti zpívat a často zpěv doprovází houpavými pohyby. Pokud projeví samička zájem pozorně samečkovi naslouchá a směrem k němu natáčí i ocásek. Pokud je samička ochotná se pářit dá to samečkovi najevo přikrčeným postojem s rychlými souvislými pohyby ocasu. Osobní kontakt je u astrildů velmi důležitý a ptáci si projevují náklonost také čištěním a probíráním peří na hlavě či krku a tlačí se k sobě na bidélkách. Sameček poté vyhledává vhodné místo pro stavbu hnízda, kam poté vábí samičkuObrazek svým zpěvem. Vždy je dobré poskytnout jednomu páru alespoň dvě hnízdní místa, aby si mohl vybrat to nejlepší. Vhodné jsou polobudky s otevřenou horní třetinou výletu nebo různé košíky, kde staví kulovité hnízdo tvořící celý vnitřní prostor. Po vhodném výběru místa většinou sameček přináší hnízdní materiál a samička ho zpracovává. Vhodnými materiály jsou například jemná suchá tráva, mech, různé druhy peří, kokosová vlákna, sisál.

Po ukončení stavby samička snáší 4- 8 drobných vajíček, z nichž se líhnou zhruba po dvou týdnech mláďata. Samička většinou zasedne až kolem snášky třetího vejce. Vajíčka jsou bílé barvy, jelikož ve volné přírodě hnízdí v dutinách stromů a zastřešených hnízdech a tudíž není potřeba jiné zbarvení. Samička snáší většinou po ránu , nejčastěji v jednodenních odstupech. Přes den se v sezení zpravidla rodiče střídají a v noci sedí samička. Je možné po několika dnech kontrolovat vajíčka proti světlu, aby jsme zjistili zda jsou oplozená. Kontrol by mělo být co nejméně, jelikož na to jednotlivé druhy reagují různě a mohli bychom sezení narušit. Při nízké vzdušné vlhkosti v místnosti je dobré vajíčka ostřikovat vlažnou vodou, aby nedošlo k vyschnutí.

Vylíhnutá mláďata jsou holá nebo májí jen drobná prachová pírka. Skořápky rodiče snědí nebo vyhodí z hnízda. Jednotlivá mláďata mají různé typické hrdelní znaky. Po vylíhnutí brzy mláďata žádají o nakrmení vydávanými zvuky a rodiče je krmí ještě dalších 14dnů natrávenou potravou z volete. V této době je důležité podávat vhodné krmení, zejména klíčeného a zeleného krmení a vaječnou míchanici.
Mláďata mají tendenci svůj trus odkládat na okraj hnízda. Pozorováním lehce poznáme strukturu a rychlost zasychání trusu. Z toho odvodíme zdraví mláďat a vhodnost složení krmné dávky. V případě průjmu je zapotřebí podávat více vitamínu B. Zhruba po týdnu nechávají rodiče mláďata sami v hnízdě. Nejsou ještě zcela opeřeny a je důležité, aby měli dostatek tepla.

Mláďata otevírají oči kolem sedmého dne a na ocase se jim začíná tvořit peří. Zcela opeřená jsou zhruba ve třech týdne a to je čas kdy mohou opustit hnízdo. V této fázi je důležité vyčistit hnízdo, než začnou rodiče opět hnízdit. Mohlo by dojít k zanedbání péče o mláďata a můžeme hnízdo s rodičem který se o
Obrazek mladé méně stará umístit stranou do jiné klece. Dva až tři týdny rodiče mláďata krmí a postupně sama začínají přijímat krmivo. Pokud jsou rodiče přátelští, můžeme mladé nechat v kleci co nejdéle a mají možnost ledacos okoukat a naučit se.

Astridi mají tendenci hnízdit prakticky neustále. Samotné hnízdění a odchov mladých je pro ptáky velmi namáhavé. Může to vést k oslabení ptáků a zhoršenému hnízdění v příštím roce. Proto je důležité nechat jej hnízdit zhruba třikrát a poté jim odejmot budky. Nepodáváme jim také tak pestrou bílkovinou a zejména naklíčenou stravu jako v době hnízdění, která sama o sobě nabádá k hnízdění..